■ pajc s Ilonou Németh [umenie-výskum-verejný priestor]

DISKUSIA je súčasťou Noci architektúry a dizajnu Event na Facebooku

Pozvanie do “nočnej” diskusie ■pajc prijala výtvarníčka, profesorka, kurátorka výstav, organizátorka umeleckých festivalov – Ilona Németh, ktorá je medzinárodne akceptovaná a etablovaná umelkyňa. Pôsobí na umeleckej scéne vyše tri desaťročia a jej dielo sa uvádza v dejinách súčasného umenia dvoch krajín: Slovenska a Maďarska.

Ilona Németh na výstave Eastern Sugar v Kunsthalle Bratislava | foto SME – Jozef Jakubčo

Kto je naša hosťka?

Ilona Németh (1963, Dunajská Streda) študovala na Vysokej škole umeleckého priemyslu v Budapešti (1981 – 1986). Žije v Dunajskej Strede. V rokoch 2004 – 2019 pedagogicky pôsobila na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Vystavovala v mnohých domácich a zahraničných galériách a je držiteľkou viacerých ocenení: Ceny Nadácie Tatra banky za umenie (2018), ceny Ludwig Musea (2003), ceny Mihálya Munkácsyho (Budapešť, 2001), maďarského ministerstva vzdelávania a kultúry a Ceny za slovenské vizuálne umenie (1998).

Jej tvorba prešla od expresívnej maľby cez inštalácie po monumentálne diela vo verejnom priestore. Vo svojich dielach skúma sociálno-spoločenské vzťahy, napätie medzi súkromným a verejným, zaoberá sa pôsobením plastík a inštalácií vo verejnom priestore. K jej posledným dielam patri rozsiahly projekt Eastern Sugar, zaoberajúci sa témou cukrovarníctva na Slovensku. Autorka sa v ňom veľmi kriticky postavila proti absencii sociálneho rozmeru ekonomickej transformácie v našej krajine po roku 1989. zdroj Denník N

Moderujú: Sára M. Seidl a Samuel Skyva

Floating Gardens na festivale Documenta 2022

Čo je ■pajc?

■pajc je cyklus neformálnych debát prevažne s architektmi na prevažne architektonické témy a témy, ktoré presahujú architektúru. Klasická nezáživná, všeobecne známa prezentácia tvorby tu slúži len ako kulisa. S hosťmi vedieme neformálne rozhovory o zákulisí ich tvorby, filozofii, o nástrahách aj radostiach profesionálneho života a o tom, že byť architektom či angažovať sa v rámci architektúry neznamená len celodenné vyklikávanie a nekonečné jednania s klientmi.

Do debaty sa môže zapojiť ktokoľvek a v akomkoľvek čase, čím má jedinečnú šancu obyčajným prekonaním svojho strachu získať užitočný pohľad do zákulisia toho, čo ho už o chvíľu čaká aj alebo si rozšíriť obzory o nové spôsoby vnímania priestoru a objektov okolo seba.

V Kotolni FAD sa striedame s debatami ⬤pechtle-mechtle, ktoré vám poskytnú komplexný prehľad tých najzaujímavejších kreatívnych ľudí a tém zo sveta dizajnu.

𝗽𝗮𝗷𝗰¹ -u m. ‹n› stolár. slang. ► 1. látka slúžiaca na morenie, moridlo; 2. kopírovanie, verné napodobňovanie; 3. argoticky – pitie alkoholu;
𝗽𝗮𝗷𝗰² -u m. ‹n› archit. slang. ► účinnné spoznávanie vedomostí praktickou cestou vynaložením minimálnej námahy za účelom efektívneho obohatenia svojho kreatívneho ducha.

Autori konceptu: Alexander Kupko a Samuel Skyva
____________

Diskusiu podporili:
Fakulta architektúry a dizajnu STU, Archtung, ČO – Čerstvé ovocie

Comments

Pridaj komentár