Kde začať ⋮ intro

Nabehnúť do nového sveta nebýva ľahké, preto som pre teba dal dokopy pár praktických rád na začiatok. Týchto pár odsekov je len základný výcuc, niektorým témam sa budeme podrobnejšie venovať v ďalších článkoch už čoskoro. Miesta spomínané v článku nájdeš aj na Archimape.

Obedy 

Stravu s najlepšou dostupnosťou za najlepšiu cenu ti ponúkajú školské jedálne. Na osi Belojanis-škola nájdeš hneď 3. K škole je najbližšia jedáleň na Stavebnej fakulte, k internátu zas jedáleň na Bernoláku (Aj internát Mladá garda má svoju jedáleň).V strede sa nachádza jedáleň na rektoráte, je menšia, chutnejšia, ale musíš vychytať správne časové okno. Priamo v pokladni, alebo na internete si nabiješ na ISIC kredit a za lacno z nich kupuješ hotové jedlá, minútky, dokonca pizzu. Čím neskôr prídeš, tým väčšia je šanca, že ti ostanú iba nie až tak zdravé minútky. Pre tých, čo radi hrajú na istotu je tu možnosť zarezervovať si jedlo cez AIS login na jedalen.stuba.sk. Keď sú rady na Stavebnej, skús hneď vedľa – Kašu3. Robia zdravé jedlá veľmi chutným spôsobom.
Kritériá pomeru cena/výkon v blízkosti spĺňa ešte aj Antália na Gottku (kebab + bežné menu), socik style, ale chutná prevádzka U majora Zemana, či KGB, kde tiež dostaneš menu za prijateľnú cenu. Ak si chceš trochu vyraziť z kopýtka, za rohom od školy sa nachádza trochu preplnenejšia a drahšia Papaya (ázijské bistro) alebo zakotvíš pri úplnom low-coste v bývalej Hviezde (česť jej pamiatke). Alebo si daj sladkú odmenu v legendárnej Palacinke Lacinke.
A ak v sebe cítiš dobrodružného ducha, môžeš sa odviezť do Mlynskej doliny jedným z legendárnych spojov a skúsiť hornú alebo dolnú jedáleň slávneho študentského mestečka. Majú väčší výber a často chutnejšie jedlá, vieš platiť aj priamo hotovosťou, treba si však aktivovať ISIC na Šturáku. Dobrú chuť!
Najlepšie sa ale naješ a zabavíš na Jedlovici, rezidentnej akcii v kuchynke na piatom na Belojanise s BOILER bathROOM, či na konci semestra na Poprieskumpustnici a Grillovazke.

Káva

Priamo v škole sa môžeš nadopovať menej chutnou alternatívou kávy z automatu, chutnejšou kávou od chalanov z Kolečka, ak ti záleží na lepšom roaste, či máš absťáky po V60tke, vyskúšaj Goriffee na Panenskej, či Sweet Beans na Obchodnej, ak chceš slušnú kávu za dobrú cenu, zájdi do Kafíčka, či Caffee4U na Obchodnej. Kaviarňami rôznej kvality sa posledné roky zarojilo okolie Račianskeho mýta (kde sa nachádza aj Bernolák a Belojanis), kvalitnejšie kávy z vlastnej pražiarničky nájdeš v Good Times Coffee Roasters, na kvalitu si dávajú pozor aj v Mad Drope, či u Merceka, ak ti viac chutí talianska káva, skús Vespu, či Trieste a po ceste z intráku do školy stihneš aj kávu, či čaj na stojáka vo Verticciu. Nenechaj svoje energetické pochody zaspať.

Doprava


Pohyb po BA nie je zložitý, MHD-čka jazdí často a nestojí veľa (využiť môžeš študentské predplatené lístky – električenky. Právo na zľavu preukazuješ prípadným revízorom aktivovaným ISICom (o tom ti už povedali na Študijnom oddelení), ešte lacnejšie lístky ako tie zľavnené v automate získaš nabitím kreditu, platením platobnou kartou priamo v autobuse, či cez aplikáciu IDS BK (Integrovaný dopravný systém Bratislavského kraja), kde dokonca vieš získať navyše zľavu 0,10€, ak si nahodíš Masterpass. Prvé nabitie kreditu, či električenku si vieš vybaviť v podchode na Hodžovom námestí, či na Hlavnej stanici, potom si už vieš kartu dobíjať online. ISIC ti platí i na železniciach, lístky si kupuješ identifikačným kódom, ktorý získaš s bielou kartičkou študenta. Existuje však i ekologickejšia možnosť – využiť svoj vlastný bickel, či kolobežku alebo niektorú zo služieb bikesharingu – Slovnaftbajk, či White bikes od Cyklokoalície. Alebo využi fakt, že fakulta je v centre a choď pešo – veľa vecí je fakt na skok.

Nákupy

Najmä exgymnazisti bývajú ohúrení, aké veci nám odporúčajú zohnať si, rozmysli si ale, či naozaj všetky vychytávky využiješ. Tušové perá (a.k.a. Rotringy) väčšina ľudí do pol roka odloží a nahradí fixkami. Veľa vecí, ktoré budeš spočiatku potrebovať, ako napr maslový kartón, nájdeš v Stise priamo v škole, či Merkantile, základné veci aj v papierníctve na Radlinského. Príložník je vec zvyku, no zohnať ozaj kolmý je naozaj fuška a na plnšom stole aj tak radšej skončíš pri dvoch pravítkach. Skoč sa pozrieť na Manifest, kde bude burza materiálov a pomôcok, možno si čosi uchmatneš. Rysovacej doske sa nevyhneš, ale oplatí sa poobzerať po niečom ľahšom (tenká preglejka, umelina), keďže ju budeš musieť nosiť na hodiny kreslenia.

Vedomosti

Knižnica je matka múdrosti. Okrem najrôznejších skrípt si tam môžeš preskenovať stavebné detaily, či len čerpať inšpiratívnu knižničnú atmosféru. 
A čo nezoženieš, pohľadaj na Čiernom trhu, či Uložto.

Zálohuj, zálohuj, zálohuj!

Všetky svoje práce si trieď a ukladaj, nezabudni si práce nafotiť, nikdy nevieš, kedy aká komu zmizne a mať hlavu v smútku je to posledné, čo potrebuješ. Súbory si zálohuj na viacero miest, od školy máš zadarmo k balíku MS Office aj 1TB úložiska počas celého štúdia. (Viac v pripravovanom článku). Nič nie je horšie ako pustiť sa do prípravy portfólia k bakalárskej práci a zistiť, že ti polka portfólií chýba a nemáš z nich ani zdrojáky.

Ochoriem, čo ďalej? 

Hneď, keď ideš k lekárovi, pýtaj si tlačivo o PN alebo iný pekný veľký papier o chorobe a dobe absencie. Na študijnom neradi vidia klikyháky na výmennom lístku a takéto problémy po chorobe riešiť veru nechceš.

Musím vymeškať pár dní

Prednášky ti niekto určite nafotí, skôr si treba vyriešiť cviká. Kým sa vojdeš do dvoch absencií, stačí zájsť za vyučujúcim, vysvetliť situáciu a prípadne si dohodnúť náhradný termín na odovzdanie zadania (dobré gesto je vypýtať si aj skorší termín). Informuj pár spolužiakov, nech má kto pri prezenčke pripomenúť, čo s tebou je.

Štúdium nie je najľahšie, ale stojí za to. Využívaj všetky možnosti získavania vedomostí, či kultúrneho a spoločenského vyžitia. Neboj sa zájsť za hociktorým vyučujúcim, okrem vyhradených konzultačných hodín ti väčšina z nich rada poradí aj inokedy, alebo ťa odkáže na niekoho, kto ti pomôže. Nikdy nevieš, čo sa ti bude kedy hodiť. A okrem tvrdej práce si občas potrebuješ vyvetrať mozog. Už čoskoro ti prinesieme ďalšie články, ktoré ti pomôžu pri rozbehu a možno aj neskôr.

Chcem čerstvé info

Postupne ti prinesieme nové informácie ohľadom školy, erasmu, či zaujímavých akcií v škole, aj mimo školy. Pridaj sa do svojej ročníkovej skupiny na Fb, do intrákových skupín (RUŠ Belojanis, Ľudia na Mladej Garde, RUŠ Bernolák, Mladosť ~ Šturak ~ Átriaky ~ Manželáky) a sleduj internety školy a ďalších organizácií

Makaj, študuj, bav sa. Všetko sa ti raz zúročí.

Veľa šťastných a vyspatých dní na našej škole!

You may also like...