TOTO 2020/10 ⋮ internáty

napísali Sára a Samo


Legenda. Jediný, čistokrvný, architektonicko-dizajnérsky internát. Päť poschodí bez výťahu. Jedna mreža. Belojanis.

Okolie

Belojanis sídli medzi dvoma významnými, dopravnými uzlami – autobusová zastávka Blumentál a Račianske mýto, aka “Račko”. Oproti sa týči ŠD Juraja Hronca, aka “Bernolák”. Na akútnu psychohygienu v podobe vyvetrania hlavy je príhodná oáza susedného parčíku.

Izby

Súčasnosť ti dopraje trochu viac životného priestoru. Je vrelo odporúčané vynaložiť aspoň akú-takú iniciatívu, nasmerovanú k zvýšeniu komfortu: vlastná rohožka, polstrovaná stolička, závesy či koberec sú takmer nevyhnutné. Celému zoznamu kraľuje rýchlovarná kanvica. Spoločnej kuchynke na chodbe chladnička.

Malý návod:

  1. konečne využiješ schopnosti napasovávania z tetrisu.
  2. overíš si základné fyzikálne zákony pri ukladaní vecí do poličiek.
  3. prebudí sa v tebe praveký človek vynaliezavý, keď ti daná polička zrazu zostane v rukách.
  4. konečne prijmeš fakt, že paradajky, ovocie či pečivo do chladničky naozaj nepatria. Prítomnosť vyššie spomínaného ultra-moderného elektrospotrebiča ti hádam pripomenie, že potraviny, ani v chladnejších mesiacoch nemáš vykladať na vonkajší okenný parapet. Nikto nie je fanúšikom mlieka či jogurtu rozpľasnutého po polke chodníka. Do polnoci môžeš prísť kedykoľvek, neskôr ťa pustia dnu iba každú hodinu. Preto je dobré si hlavne v chladnejších mesiacoch rozmyslieť, či ti zdržanie stojí za dlhé chvíle čakania.

Mlyny, Bernolák, Garda, priváty, byty…

Nie každý býva na Belojanise. Nie každý dokonca býva na internáte. Napriek tomu je tu pár rád, ktoré sa môžu na začiatok, či do ťažkých chvíľ zísť:
Minimalizuj! Čím menej vecí máš, tým menej vecí budeš so sebou prenášať.
Organizuj! Nie vo všetkom je dobré mať tvorivý neporiadok. Takže maj prehľad vo všetkom.
Upratuj! Od vysávania po vrátenie zošitov a kníh do políc.
Zabývaj sa! Spríjemni si priestor. Sprav všetko, čo ti po blbom dni zlepší náladu.
Komunikuj! S najväčšou pravdepodobnosťou máš spolubývajúceho, ak nie viacerých. Zvlášť na začiatku je dôležité určiť si základné pravidlá, vďaka ktorým sa po týždni spoločného bývania nepozabíjate.
Informuj sa! Pozisťuj si, čo sa nachádza v tvojom okolí.

Bernolák

Inými slovami, keď ťa nezoberú na Belojanis, ale aspoň nebývaš úplne ďaleko. Už na prvý pohľad je jasné, že tento internát je domovom pre viacero študentov. Veľa poschodí, veľa stavbárov, veľa Erasmus študentov…
Výhody oproti Belojanisu sa hľadajú ťažko, po hodinách úmorného premýšľania mi napadli presne tri:

  1. lepšie vybavené izby (cháp – sociálne zariadenia priamo na izbe)
  2. jedáleň priamo na internáte (ale tbh, prečo by si tam jedol)
  3. ak máš nejaký podivný fetiš na bývanie so študentom stavebnej je to ideálny internát pre teba
    Ak sa však nebojíš kakať na spoločných záchodoch, nie si fanúšik mastného jedla alebo netúžiš vidieť čo sa učí na stavebnej, posnaž sa na budúci rok dostať izbu na Belojanise.

Mlyny

Ak si nikdy nepočul historku z Mlynov, akoby si ani nežil. Niekto vypadol z okna, niekto sa na hodiny zasekol vo výťahu a nejeden zažil divokú párty, po ktorej sa ráno prebral na cudzej izbe, na inom poschodí v inom bloku ako párty začínala.
Samozrejme, všetko toto patrí k internátom v Mlynskej doline, lenže po mesiacoch užívania si internátneho života ti začne prudko klesať: zostatok na bankovom účte, počet zadaní, ktoré si pri svojom novom živote stihol odovzdať a taktiež šanca, že tento časopis budeš čítať aj v lete ako náš spolužiak…
Holt, internátny život ako z amerických filmov ti najviac dokáže priblížiť práve Mlynská dolina a ak je práve to to, čo by si chcel zažiť, tu je jedna malá pomoc: https://www.fm.uniba.sk/studium/informacie-o-prijimacom-konani/elektronicka-prihlaska/

Comments

Pridaj komentár