TOTO 2020/10 ⋮ ako TOTO prežijem ⋮ 10 tipov pre online štúdium

napísala Marika

Vstaň načas

Najdôležitejšie informácie, ktoré ti vie pedagóg povedať, sa takmer vždy vyslovia už pred prednáškou – dôležité informácie o predmete, či deadlineoch – o to prísť nechceš. Vstaň skôr a dovoľ tvojmu mozgu zobudiť sa ešte predtým, ako od neho budeš požadovať zachytávanie nových informácií.

Rutina s rozvrhom ruka v ruke

Vytvor si kalendár a vyčleň si v ňom čas na prednášky, zadania, tvoje záľuby, či priateľov a rodinu. Naša škola patrí medzi časovo najvyťaženejšie, a tak najlepšie spravíš, keď sa naučíš si svoj čas zariadiť už teraz – využi online kalendáre, online to-do listy – na našom webe nájdeš už čoskoro článok, ktorý ti uľahčí hľadanie aplikácií, či online vymoženosti zameraných na produktivitu a time management.

Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra

Aj napriek tomu, že na našej škole platí pravidlo povinných prednášok i konzultácií (a keď ti niekto hovorí inak, nepočúvaj ho, je to pasca), mnohí pedogógovia počas predošlého semestra ponúkli študentom možnosť naštudovať si materiály, kedykoľvek sa im zachce. Kto z nás sa však neskôr nepristihol pri tom, ako večer pred skúškou študuje tieto materiály, ktoré dostal od pedagóga pred dvoma mesiacmi?

Dodržiavaj deadliney

Jedna z najdôležitejších informácii, ktoré ti tu vieme napísať. Zadania sa časom začnú kopiť a ty sa začneš strácať. Odovzdaj čo treba v daný čas a posuň sa na ďalšie zadanie.

Počúvaj prednášky a píš si poznámky

Toto je obrovské klišé, aj keď teraz nad tým mávneš rukou, spomeň si na nás pri skúškach. Nespoliehaj sa na spolužiakove poznámky, ktoré ti odovzdá pred koncom semestra, Čierny trh síce existuje, môže pomôcť, ale nie je zárukou úspechu. Efektívnejšie bude, ak na prednáškach budeš dávať pozor, čo vravia pedagógovia a spravíš si z toho vlastné poznámky. Tvoj mozog sa ti v skúškovom období poďakuje.

Urob si štúdium o trošku viac znesiteľným

Zadaní bude dosť, ale ak nebudeš príliš prokrastinovať, dočkáš sa aj spánku, sľubujeme. Čas, ktorý stráviš nad výkresmi staviteľstva, využi na počúvanie podcastov, či sledovanie seriálov, ktoré nepotrebujú toľko tvojej pozornosti. Ak by nebolo pandémie, povedali by sme ti, aby si raz za čas zmenil prostredie, v ktorom sa učíš, ale tentokrát nie – ostaň doma!

Vytvor si doma priestor na učenie

Po apríli 2020, kedy sa takmer z každej domácnosti stalo open-space pracovisko s maminým home office-om v kuchyni a s otcovým v obývačke, veríme, že si si už svoj pracovný kút doma našiel. Ak nie, urob tak, doma budeš i naďalej tráviť viac ako 50% tvojho študentského času.

Keď si hladný, nie si to ty

Opakuj po nás: káva nie je náhrada jedla. A ak si toto zapamätáš, bude sa ti ľahšie žiť.

Komunikácia a spolupráca

Aj napriek tomu, že naša fakulta ponecháva niektoré predmety, aby sa vykonávali v škole, online komunikácia bude kľúčová. Vytvorte si v krúžku skupinu na sociálnej sieti, kde sa budete môcť navzájom pýtať otázky, ak niečomu nebudete rozumieť. Taktiež sa priprav na posielanie e-mailov pedagógom – ako správne poslať email pedagógovi nie je veda, ale najdôležitejšie zásady sa dozvieš vedľa, v sekcii akademická etika.

Využi čas v škole so spolužiakmi

Veríme, že príchod na vysokú školu môže byť pre mnohých stresujúci. Kto, ak nie tvoji budúci spolužiaci budú tvojou bútľavou vŕbou pri zadaniach z desky či staviteľstva? Urob dobrý prvý dojem a odváž sa začať konverzáciu – navyše, možno práve títo ľudia s tebou poputujú až k titulu celých 9 6 rokov.


Publikovaný

v

,

od

Comments

Pridaj komentár