Život v Lyone je veľmi príjemný, mesto nie veľké, no plné kultúry a študentov. Večery počas semestra sa dajú vyplniť rôznymi koncertmi, výstavami, sedením pri víne na nábreží alebo na rôznych erasmus párty. V nedeľu prechádzka na trhy, ktoré sa organizujú skoro každý týždeň, alebo piknik v parku. V centre mesta sa nachádza známa Opéra de Lyon, úžasný priestor pre súčasné umenie, ktorý určite odporúčam navštíviť.

Po mojom príchode do Lyonu som mala veľký problém s hľadaním ubytovania. Škola ho neposkytuje a nájsť niečo iba na jeden semester bolo náročné. Vybavovanie ostatných vecí išlo bez problémov.

Čo sa týka školy, tak tá je o dosť menšia ako naša. Jedno poschodie vyhradené pre kurzy, prednášky a druhé tvoria veľké open space ateliéry. Ďalej knižnica, tlačiareň, kaviareň, záhrada… Ateliér je pripravený. Jednoznačné zadanie, práca v skupinách, v rámci ateliéru kurzy ako robiť videá alebo modelovanie v Rhino a Grasshopper… Prezentácie asi osemkrát počas semestra. Kritika a diskutovanie študentov navzájom. V našom ateliéry nás bolo asi 15. 5 skupín po 3. Nemali sme jedného konzultanta, ale asi piatich. Boli to architekti (ale skôr s takým pedagogickým prístupom), ale každý s iným zameraním. Jeden nám vedel poradiť viac  s modelovaním 3D, ďalší s tvorbou scenára a videí… Bola to zaujímavá skúsenosť. V polovici semestra bol vyhradený celý týždeň iba na ateliér. Mali sme k dispozícii frézy, laserové rezačky, 3d tlačiarne, všetko, čo sme potrebovali. Pracuje sa vždy iba v škole a víkendy sú väčšinou voľné. Myslím, že Francúzi pracujú celkom efektívne, ale iba ten čas, ktorý je nato určený. Viac nie. No naopak, nikto nemešká, neodchádza skôr… Myslím, že svoju prácu tu berú vážne aj študenti aj učitelia. Atmosféra v škole bola veľmi príjemná, aj keď mne osobne chvíľu trvalo, kým som si zvykla, že nepracujem sama doma, ako je to na zvykom na našej škole.

Semester trvá od konca augusta do Vianoc. V polovici semestra sú týždňové prázdniny, je to výborná príležitosť trocha si pocestovať. Ale hovorím, väčšinu víkendov nemáme žiadne povinnosti. Ako vo väčšine západných krajín, vlaky sú dosť drahé, ale dajú sa nájsť naozaj lacné autobusy. A možností kam je naozaj veľa.

Počas môjho pobytu sa bohužiaľ diali teroristické útoky v Paríži. Tragédia, ktorú bolo cítiť aj v Lyone. Na staniciach a iných verejných priestoroch začali byť vojaci, v nákupných centrách kontrolovanie tašiek… Atmosféra bola dosť napätá asi dva týždne. Nakoniec bol zrušený aj známy Festival svetiel, ktorý sa organizuje v Lyone každý rok. Aj napriek tomu tu v tento večer bola príjemná atmosféra vytvorená sviečkami takmer v každom okne.

[grey_box]
Článok napísala: Diana Semancová
Univerzita: Ecole Nationale Supérieure d’Architecture de Lyon – Lyon, Francúzsko
Dĺžka pobytu: zimný semester, 2015
[/grey_box]

⬤pechtle-mechtle ModificAI

⬤pechtle-mechtle ModificAI

⬤pechtle-mechtle ModificAI   Konečne... jar je tu!Ráno už je svetlo a vydrží dlhšie, ako kým dokončíme to do list.viac-menejVšetko sa prebúdza a predvádza. AI sa tiež čím ďalej, tým viac predvádza.Tento krát v produktovom dizajne vďaka pedagógom a študentom...

■pajc x Wo|V|eN

■pajc x Wo|V|eN

■pajc x Wo|V|eN [event]   Nezabudli sme! ■pajc s kolektívom architektiek WOVEN bude! Žijú v rôznych mestách, majú rôzne joby, no spája ich priateľstvo a raz za čas aj spoločný projekt. Tie majú vždy rôzne formy od výstav v galériách cez small-scale architektúru a...

■pajc – Krásne – udržateľne – spolu?

■pajc – Krásne – udržateľne – spolu?

■pajc Krásne - udržateľne - spolu [event] Naozaj už bolo k zbúranému Istropolisu povedané už všetko? Možno. Prečo sa však téma architektúry minulého storočia stále vracia? Poznáme jej hodnotu? Vieme sa k nej správať? Vieme, čo vôbec...