Gent je taký skrytý poklad

Gent je taký skrytý poklad. Dokým som sa nezačala zaujímať o Erasmus, ani som o ňom nevedela. Tretie najväčšie mesto Belgicka, no podľa môjho názoru najkrajšie. O tom svedčí krásne staré centrum. Kedysi bol druhým najväčším mestom v Európe, v čase gotiky po Paríži. Gent je spojením nového a starého. Miesto študentské, miesto na prácu či rodinný život. Obrovskou výhodou je , že sadneš na bicykel a v priebehu 15 minút sa odstaneš kamkoľvek.

Ja som na erasmus odišla v bakalárskom ročníku pôvodne na jeden semester. Ako sa už dá tušiť ostala som aj na druhý, i za cenu toho , že som si predĺžila bakalára o rok. A neľutujem. I keď som spadala do bakalárského štúdia, na Sint Lucas to funguje tak, že nás všetkých hodili do jedného ročníka 1 MA – 1 Master. Stalo sa to, že sme sa tak ocitli v ročníku s veľkými vekovým rozdielmi. Boli tam ľudia od 20 do 33rokov, takí čo študovali druhého mastra alebo si vzali ročnú pauzu po bakalárovi a pracovali. Musím povedať, že som sa cítila strašne hlúpa a sama seba sa pýtala čo tu vlastne robím. Taký bol začiatok.

V škole sme mali 4 predmety – 1 ateliér / 15kreditov/ + 3 ostatné / každý 5 kreditov/. Do prihlášky sme mali možnosť vybrať si či chceme študovať architektúru, urbanizmus alebo interiér a či to bude v Gente alebo v Bruseli. Nikto ale neručil, či to tak bude aj v septembri, o čom nás dopredu varovali. Našťastie počas môjho erasmu nás nenútili rozdeliť sa. Nakoniec nás po príchode prerozdelili a ja som sa dostala na urbanistický ateliér. Nebolo to to, čo som chcela, ale nakoniec semestra som bola za tú skúsenosť vďačná.

Ateliér je postavený úplne inak ako náš, či už to, že sa pracuje v skupinách / po 4/, či už mierka a územie v ktorom sa pracuje, ako sa k problému pristupuje atď, atď. Musím povedať, že nie vždy som bola spokojná, ale všetko je to skúsenosť. Čo sa týka školy, zaujímavejší bol druhý semester, či už predmety aj ateliér. Jedno platí stále, pracuje sa v skupinách. Je to celkom ťažké zosúladiť atď, ale takto to v praxi funguje. Škola a celý systém je skrátka iný na aký sme zvyknutý a aj v mojom ročníku bolo množstvo spolužiakov, ktorý boli nespokojný, takže nie každému to môže vyhovovať.

Škola v Gente je idylka. Historická budova, bývalý kláštor? pokiaľ sa nemýlim. Na záhrade pobehujú zajace kým sedíte von a popíjate kávu medzi hodinami. Za školou je obrovský kostol, ktorý slúži hlavne dizajnérom ako modelovňa. No ale ktorá škola ma kostol?

Čo sa týka vyučovacej hodiny je to všetko založené na debate. Vedie sa zväčša otvorená diskusia a učiteľa naozaj zaujíma tvoj názor. Čo je na tom dobré, že si svoj názor musíš obhájiť a vedieť ho nahlas povedať. Asi nemusím opakovať, že je na tom najzaujímavejšie počuť  názory z rôznych kútov sveta, kultúr, náboženstiev. Veľkou výhodou bolo, že sme v ročníku boli všetci zmiešaní aj s domácimi, Belgičanmi, takže sa netvorili len zahraničné skupinky. Čo sa týka učiteľov, pokiaľ viem asi všetci sú z praxe a majú za sebou aj čosi zrealizované. Sú to aj významné mená ako Wim Goes, Tomas Ooms, David Kohn. A čo sa týka belgickej architektúry, tá je skrátka úplne iná.

Ak ostávate na jeden semester, najhoršie je na tom, že práve po prvom semestri si nájdete tých správnych ľudí, viete kam máte ísť, čo sa dá robiť, ako všetko funguje. Mne to nedalo a neodišla som. A druhý semester bol oveľa lepší. Ako to už na erasme býva cestujete. Čo je na Belgicku najlepšie, že to máte všade blízko, do Amsterdamu, do Londýna, do Paríža.  Po Belgicku cestuješ ako študent za 5 eur na jednosmernú cestu a je tam veru čo vidieť.

Do Gentu som sa po Erasme vrátili a viem, že sa ešte budem vracať. Takisto ako sa stretávam s priateľmi, ktorých som tam spoznala.Ja som človek čo na Erasmus asi ani nepovie krivé slovo a každému bude odporúčať. Či už je to skúsenosť dobrá či zlá, stále je to skúsenosť. Či už sa rozhodnete pre túto alebo inú školu každá, ktorá Vás naučí niečo nové je dobrou voľbou.


Článok napísala Dominika Galandová. Ďakujeme


Publikovaný

v

od

Značky:

Comments

Pridaj komentár