Erasmus vo Wrocławe, Poľsko

Že prečo?

Snáď ešte nie je neskoro aspoň takouto formovou niekoho presvedčiť, že aj taká krajina ako Poľsko má svoje kvality. Keď som sa takto pred rokom zaujímala o to, kam pôjdem na Erasmus, po zvážení všetkých pre a proti, som sa rozhodla pre Poľsko. Bolo veľmi zábavné sledovať prekvapené tváre mojich spolužiakov a kamarátov, keď som im na otázku, kam ideš na Erasmus, odpovedala: Poľsko- Wrocław. Prečo tam, preboha, ideš? veď to môžeš zostať rovno doma,  nie je tam teplo, nič zaujímavé, všetko ako na Slovensku, pokazené jedlo, technická soľ a milión iných negatívnych názorov. Okrem spomienky na krówki som od väčšiny okolia nepostrehla pozitívnu reakciu. Ja som naopak bola zaskočená skutočnosťou, že posledné  2 roky v tomto meste nikto nebol- čo je veľká škoda.  Možno práve kvôli týmto predsudkom. Stretla som sa teda s chalanom, ktorý bol vo Wrocławe 3 roky dozadu a po rozhovore s ním som si bola istá, že chcem ísť práve tam.

Entrée

Wrocław je zgermanizované historické mesto plné študentov a trpaslíkov (kto príde- pochopí). Prechádzajú ním dve rieky, má množstvo mostov- čím pripomína Benátky. Stále sa v ňom niečo stavia, opravuje, modernizuje a obnovuje.  Neviem, či som opantaná  jeho atmosférou, ale už od prvého dňa som si ho zamilovala. Prístup profesorov, ako aj ľudí na študijnom, bol vynikajúci- nikdy sme nemali problém s oneskorenými dokumentmi, so slabou angličtinou alebo neochotou personálu. Práve naopak, Poliaci sú veľmi milí, ochotní a dochvíľni. Ako asi v každom študentskom meste sa o Vás stará organizácia ESN, ktorá Vám ponúkne vlastného buddyho- my sme ale túto možnosť nevyužili a všetko sme bez problémov zvládli aj sami. Veď spoznávať mesto na vlastnú päsť má nezameniteľné čaro.

Ubytovanie, štúdium

Politechnika Wrocławska  má úplne nový campus v centre mesta. Internáty sú od neho vzdialené asi 20 minút pešo popri ZOO, Japonskej záhrade a multifunkčnej, architektonicky veľmi zaujímavej hale- Hala stulecia- kde sa často konajú koncerty zvučných mien, výstavy, športové podujatia a predstavenia multimediálnej fontány. Ja som bývala v zrekonštruovanom internáte a musím povedať, že lepšiu izbu a vybavenie som na Slovensku nikdy nemala. Ide o bunkový systém- niečo ako u nás Mladosť- dve izby po dvoch, s vlastnou kúpeľňou a predsienkou. Veľkosť izby je zhruba taká istá ako na Belojanise, no oveľa modernejšia a krajšia. Na každom poschodí je práčovňa aj kuchynka. Je tam ale jeden internát, ktorý má tiež bunkový systém, ale nie s dvomi, ale s piatimi izbami v jednej bunke, čo možno tiež nie je zlé, pokiaľ ste sociálnejší typ. Prekvapením nie je ani mix dievčat a chalanov na jednej bunke. Mojimi susedmi na bunke boli dvaja Poliaci. Na ubytovacom si môžete vybrať, s kým chcete byť- kamarát/ka, prípadne frajer/ka. Kde by sme to ale boli, keby nebola fakulta architektúry výnimkou potvrdzujúcou pravidlo. Fakulta sa nenachádza priamo v modernom campuse, ale dve zastávky električkou od neho. Krajšiu historickú fakultu s parkom a jazerom som asi nevidela- pred rekonštrukciou- úplný Rockford. Angličtina profesorov je na veľmi dobrej úrovni, ak sem tam nejaké to slovíčko vypadne, nie je problém komunikovať aj po poľsko- slovensky, čo je niekedy veľmi zábavné. Z predmetov sa dá v pohode vybrať, len sa treba zapísať rýchlejšie ako ostatní. Systém výučby ateliérov je podobný ako u nás, Poliaci dbajú na funkčnosť, kreativitu, verejné prezentácie, možnosť pracovať v skupinách- záleží od profesora. Široká je aj škála jazykov a športov v rámci telesnej výchovy.

Platíš, koľko zješ!

Do campusu sa ale oplatí chodiť do jedálne- široký výber od zeleniny po dezerty- v ktorých sú Poliaci totálni majstri. Novinkou oproti Slovensku je ich systém nakupovania a platby- neplatí sa za porcie, ale za gramáž- všetko za rovnakú cenu- platíš, koľko zješ. Ten istý systém je dokonca aj v sekáčoch a pri kúpe parfumov. Platíš za gramy a mililitre. Ale funguje to. Raritou v tejto modernej dobe je existencia mliečnych barov- vo Wrocławe je ich hneď niekoľko. Okrem mlieka na všetky spôsoby ponúkajú aj svoje POĽSKÉ národné jedlá- pierogi RUSKIE a ryba po GRECKU- ktoré vďaka svojim názvom medzi nami, zahraničnými študentmi, vytvárajú úsmev na tvárach. Čerstvé a kvalitné potraviny sa dajú vždy kúpiť na tržnici, ktorú sa oplatí navštíviť už len vďaka úžasnej konštrukcii vo vnútri.

Wrocław – Miasto Spotkań

No a čo študentský život? Ja osobne v celom meste stretávam viac študentov rôznych národností ako bežných obyvateľov. Historické centrum je plné podnikov, klubov, kaviarní. Čo sa týka modernej architektúry- nájde sa hlavne v okrajových častiach mesta alebo v už spomínaných campusoch. Na FB stránke sa vždy dozviete o akciách a tematických párty ESN, ktorých tam je viac než dosť- každý z nás si občas povie, že by bolo fajn niektorú vynechať a robiť niečo aj do školy. Chodí sa aj na výlety do Krakowa, Osvienčimu, pivovaru, do hôr…. Z wrocławského letiska je blízko aj do Španielska, Nemecka, Francúzska aj Švédska- letenky bývajú lacné. Oplatí sa spoznať ich kultúru a vidieť aj ostatok Poľska- Warszawa, Gdynia, Gdansk, Bydgoszcz, Poznan…. Navštívila som mnoho z nich, no Wrocław je pre mňa stále the number one.

Čo viac dodať?

Každý erasmus pobyt sa dá prežiť dvojako- buď party hard alebo study hard- no tu sa to dá skĺbiť do jedného celku a spojiť tak príjemné s užitočným. Poliaci sú hrdí, milí a láskaví, pravdepodobne aj kvôli tomu, čím všetkým si museli počas existencie národa prejsť. Treba ich spoznať a zároveň vyťažiť maximum zo štúdia ako sa len dá.

…… Veď, ktorá univerzita sa môže pochváliť tým, že má na prepravu ponad rieku vlastnú lanovku?


Publikovaný

v

od

Značky:

Comments

Pridaj komentár