Erasmus v ČR – Lednice (internát,internet)

Prvý mesiac v Lednici

_INTRÁK

Na kolej som prišla v sobotu 16.9.  na obed a bola som veľmi milo prekvapená prostredím a celkovým zázemím školy a intráku. Samotný intrák o kapacite myslím 300 lôžok stojí cca 100 EUR mesačne, avšak nedá sa polemizovať o kvalite a zásadnom rozdiely medzi SR a CR. So spolužiačkou sme boli ubytované na dvojke, v bunke, ktorá ubytováva len erazmákov a doktorantov a teda je celkom tichá 😀 (čo sa nedá povedať a všetkých poschodiach pod nami.. ale berte to tak, ak je nejaká kalba, tak robíte bordel na inej bunke a ráno to nemusíte riešiť, čiže je to velké plus 😉

Intrák pozostáva z dvoch akoby panelových domov (vid. obr. 1) ktoré sú v suteréne prepojené chodbou a v strede je veľmi reprezentatívna recepcia (žiadna vrátnica :D) s asi piatimi recepčnými, ktoré sa stále striedajú a sú pomerne ochotné. Na tejto recepcii je ladnička s určite jedlými bagetami (32-42 Kc) a tie si môžete ohriať v erárnej kuchynke, v ktorej je mikrovlnka a myslím, že aj trúba, WC, sprcha a pod. Ďalej sa v tomto suteréne nachádza ďalší automat so sladkým slaným, vodami a spol., taktiež posilka (150 Kc/ semester), ping pong, miestnosť pre menšie spoločenské akcie resp. pre študentské prednášky a tiež práčovňa (20 Kc/ práčka). Každý z “panelákov” má 5 poschodí a na každom sú dve bunky.

Bunka je samostatný pseudobytík pre cca 4-5 izieb a obsahuje aj miestnosť, že šatník 😉 Je tam samozrejme toaleta, zvlášť kúpelka so sprchou (a teplou vodou aj v noci) a asi najpodstatnejšia vec oproti naším SR intrákom je kuchynka, ktorá obsahuje elektrický šporák s dvoma platňami na ohrev a je bez trúby zabudovaná v linke. Vybavenosť nádobím je rôzna v každej bunke, záleží od toho, kto, čo nechal na intráku dobrovolne/nedobrovolne po minulé roky. Ale základné hrnce, taniere, príbory, poháre či hrnčeky tam sú. A keď náhodou by ste mali inú bunku ako my,netreba zúfať. Erazmus v Ledniciach má výhodu veľkej blízkosti k SR, čiže keď sa budete vracať na víkend domou, poberete si, čo vám chýba, resp. v Brne je IKEA 😉 A zabudla som, áno, je tam aj ladnička s mrazákom. Spoločné priestory (WC, sprcha, chodbička, kuchynka, šatňa) sú upratované každé ráno upratovačkou, avšak izbu si zametáte samy (k dispozíci je malá metlička s lopatkou a klasická metla). Kúriť oproti BA začali o dva týždne neskôr, čiže sa vám na noc zíde k perine ešte deka, ako napr. mne 🙂 A povlečenie si brať nemusíte, to je súčasťou.

_INTERNET

Každého z vás určite zaujíma NET. Na izbe sú dve prípojky na kábel (Nezabudnite si kábel!) ale samozrejme všade je i WI-FIna. Avšak! wi-fi je najsilnejšia na chodbách a do posledných izieb bunky má slabší dosah. Pri kábli máte istotu, že keď bude wifine zašibkávať, nebudete mať problém. To sa ale netýka školy. V jednotlivých budovách je výborné pokrytie, až na samotnú aulu, kde je pokrytie iba dole, alebo pred AULOU 😀 Net inštalujete dva krát a antitalenti ako ja, si zoženú niakeho šikovného borca alebo borku, a tá im to spraví. Zvlášť inštalačka pre wifinu (Eduroam- ak ju nainštalujete v Lednici a idete niečo riešiť k nám do BA na fakultu, cez to isté sa prihlásite aj na náš školský net! Osmy div sveta! :D) ..a zvlášť je inštalačka pre káblik do izby. Cenu netu som nerátala ale automaticky sa už prirátava do ceny ubytka, čiže tých 100 ečok je už aj s netom, ktorý keď náhodou nemá výpadok, je celkom rýchly.

To be continued 😉

Linky k intráku:

http://www.skm.mendelu.cz/cz/ubytovani/pro-studenty/

http://www.slovacko.cz/ubytovani/815/

http://old.zf.mendelu.cz/fakulta/kolejemenza.htm]]>


Publikovaný

v

od

Comments

Pridaj komentár