Donostia, do školy či na pláž?

Myslíš si, že keď pôjdeš na erasmus do Bilbaa, tak sa dostaneš do španielskeho mesta so známym Guggenheimovým múzeom? Žiadne také. Stráviš časť svojho vysokoškolského štúdia v baskickom meste San Sebastian. Že nevieš, kde je San Sebastian? To nič, aj my sme pred rokom googlili. A po príchode sa hneď zamilovali.

San Sebastian (alebo Donostia) je malé prímorské mesto na severe Španielska v regióne Baskicko, 100 kilometrov od mesta Bilbao. Na typické Španielsko zabudni. Stretneš sa tu s hrdým, ale priateľským národom Baskov, ktorých jazyku nebudeš rozumieť vôbec nič, ale to vôbec nevadí. Kedže o jazyku euskera si asi ešte nepočul, aspoň základy španielčiny, ktorou hovoria tiež všetci plynule, sa ti tu na orientáciu v meste zídu.

Dva týždne pred začatím školy sme sa zúčastnili aktívneho jazykového kurzu a voľný čas bol ideálny na spoznávanie mesta, ľudí a kultúry. Síce je toto mesto malé, ponúka množstvo aktivít, eventov a možností na socializovanie sa. Pintxos, Parte Vieja, Urgull, La Concha či Zurriola. To sú pojmy ktoré sa stanú aktívnou súčasťou tvojho slovníka. Rozumej- jedlo, bar, oddych, surf a pláž.

No ale aj do školy tu treba chodiť. Ale prečo nezačať deň jazdou na bicykli popri pláži? Naša každodenná realita. Do školy na siedmu tu nikdy vstávať nemusíme a aj keď má začať o 9, vždy to je o niečo neskôr.

Erasmus tu na škole funguje len druhý rok, čiže možno nie je všetko tip top, no všetci na škole sú nápomocní a ústretoví. V ponuke je niekoľko predmetov v angličtine, občas špangličtine, prednášky sú spojené s cvikami a pracuje sa v skupinách. To je asi najväčší rozdiel s našou školou. Problém môže nastať s organizáciou času a práce. Viacero zadaní, rôzne skupiny a ťažšie sa dolaďujú stretnutia. Množstvo práce a náročnosť predmetov je podobná našej fakulte. Ateliér sa rieši skupinovo, ale môžeš aj samostatne, to je len na tebe. Naším zadaním bolo navrhnúť hotel, obytný súbor a komerčnú zónu na námestí v historickom centre mesta Oviedo, čo bola dobrá skúsenosť s prácou v zaujímavom a citlivom španielskom prostredí. Ateliér sme nezvyčajne odovzdali už pred Vianocami, ale v januári nás stále čaká odovzdanie zadaní a skúšky.

Spoznali sme baskickú kultúru, videli mestá a prírodu Pyrenejského polostrova a Biskajského zálivu, avšak museli sme aj nejaký ten víkend obetovať aj škole, nie len zábave. Po správnom zosúladení času si odtiaľto môžeš odniesť kopu  skvelých zážitkov a aj školské skúsenosti.

[grey_box]
Autorky: Mirka Daňová, Barbora Lichtmanová
Univerzita: Universidad del País Vasco – Donostia (San Sebastian), Španielsko
Dĺžka pobytu: zimný semester, 2015
[/grey_box]


Publikovaný

v

od

Comments

Pridaj komentár