Belgicko: Život v hrade K.U.Leuven

Už počas štúdia na našej FA STU som vždy túžila vidieť veci z inej perspektívy. Moja túžba pramenila z viacerých dôvodov predošlého štúdia. Už od druhého ročníka som rozmýšľala nad zmenou. Začínala som hľadať spôsob ako za štúdiom vycestovať a jedným z najzaujímavejších spôsobov bol pre mňa práve Erasmus.

Všetko sa to začalo podaním prihlášky. Výber školy záležal hlavne na jazyku výučby, takže môj výber padol na Belgicko, kde sa dá študovať v angličtine. Už pri podávaní prihlášky na Univerzitu KU Leuven som začala mať trosku chaos v štruktúre tejto Univerzity, keďže od minulého roku spája viaceré fakulty architektúry. Pod Univerzitou KU Leuven teraz môžete nájsť náš odbor, na ktorom práve študujem – Faculty of Engineering Science v Leuvene, avšak súčasne aj School of arts – Sint Lucas v Bruseli a Ghente.

Nie náhodou sa stala mojim výberom Faculty of Engineering Science v Leuvene. Starobylé mestá ako Leuven mi boli vždy osobne blízke. Leuven je naozaj krásne študentské mesto, ktoré úplne celé žije „divokým“ študentským životom. Približne polovica obyvateľstva v tomto meste sú práve študenti, či už domáci alebo zahraniční. Mesto je situované približne 25km od Bruselu, takže keď vás omrzí študentský život, bez problémov ste za pol hodinu v Bruseli, kde je možnosť metropolitného kultúrneho života. Univerzita v Leuvene je najstaršia univerzita v Beneluxe, o čom svedčí aj úžasný historický charakter mesta. Ďalšími zaujímavosťami mesta sú všadeprítomné bicykle a „najdlhší bar na svete“ – v podstate celé jedno „veľké“ námestie. Nespočetné množstvo kaviarní, malých krčmičiek a zaujímavých zákutí, vytvára jedinečnú atmosféru, typickú, svojimi tehlovými fasádami a mačacími hlavami. Mesto je vynikajúco prispôsobené jazde na bicykli, takže hocikam sa vyberiete, ste tam do pol hodiny. Samotná budova fakulty architektúry vás ohromí už pri pohľade z okolitého parku. Nachádza sa v historickom hrade z roku 1445, zrekonštruovanom pre potreby univerzity. Celý campus si zachoval nádherné zelené plochy a jazierka s plávajúcimi kačkami. Pôsobí ako oáza pokoja. Počas slnečných dní sa všetci snažia ujsť z interiéru školy a sadnúť si do trávy i užívať si moment radosti z pekného dňa.

Štúdium na Faculty of Engineering Science je celkovo veľmi zaujímavé, hlavne preto, že sa tu vyučuje odlišným spôsobom ako u nás. Skúšky pozostávajú väčšinou z odovzdania práce – analytického textu, čo bolo pre mňa niečo úplne nové. Tieto práce sa týkajú odbornej problematiky s tým, že nemajú za cieľ zhŕňanie informácií, ale kritické zhodnotenie danej témy. Všetky práce prechádzajú kontrolou originality, takže sa nemôže stať, že by niekto len kopíroval texty z internetu. Môžem za seba povedať, že sa mi veľmi páči tento nový spôsob myslenia o architektúre, aj keď na začiatku som bola v šoku, že čo to vlastne odo mňa očakávajú.

Štúdium v Leuvene sa odlišuje od našej FA STU aj tým, že študijné smery v inžinierskych ročníkoch sú orientované skôr na urbanizmus, teóriu architektúry, alebo máte možnosť vybrať si z ponuky predmetov iných fakúlt ako je civil engineering a cultural sciences. Ateliérová tvorba v zimnom semestri bol povinný urbanistický ateliér v piatom ročníku, kde sme sa na problém pozerali z úplne iného uhla, a to smerom od detailu k urbanistickému celku. Celý ateliér bol riešený ako experiment a samotní učitelia sami nevedeli aký bude výsledok. Nakoniec to vyšlo veľmi zaujímavo a naša prezentácia bola ako jedno veľké „divadelné predstavenie“.

Môžem za seba povedať, že nové spôsoby myslenia ma tu príjemne prekvapili a naštartovali. Jednoznačne odporúčam isť na Erasmus, je to jedinečný a neopakovateľný zážitok.

Článok nám poslala Natália Michalová z Belgického Leuvenu, fotografie Mišo Buranovský


Publikovaný

v

od

Značky:

Comments

Pridaj komentár