Nemožno s istotou povedať, že Sofia je najlepšia možnosť, kde stráviť Erasmus. No treba spomenúť, že toto party mesto, je jedno z najúžasnejších miest, kde zažiť plnohodnotný “erazmácky život”. Čo to ale znamená? Otázku : „Prečo si si vybral práve Sofiu?“, sme dostali veľakrát, no odpovede boli postupne doplňované o nové poznatky a zážitky , ktoré nás sprevádzali. Zo začiatku to bola odpoveď ako: však prečo nie?. Je to zaujímavá krajina na východe, kde používajú nám blízky jazyk. Kývajú na súhlas do opačnej strany a môže to byť celkom zábavné. Je to krajina kde študent dostane najmenší grant a z príbehov o bulharskom pobreží sa možno dopočuť, že je to krajina, kde je všetko lacnejšie ako u nás… Ešte pred vycestovaním sme boli prekvapený z informovanosti, ktorú nám daný mentorovia a študijné oddelenie poskytovalo. Po príchode sme zistili, že Bulhari sú veľmi ochotní a milí ľudia, ktorí veľmi radi pomôžu so všetkým, čo vám len príde na rozum. Každý mentor sa príkladne “stará” o svojho študenta. Znamená to, že po príchode do Sofie sa začína tour spoznávania mentality, ubytovania, študijného a cestovného poriadku, ktoré podstúpi každý so svojím buddym.
Ubytovanie
Ubytovanie na internátoch, ktoré sme si zaškrtli pred vycestovaním, nám bolo poskytnuté. No avšak sa javilo nie veľmi útulne. Blok, postavený v komunistickom období v 80-tich rokoch, mal síce výbornú polohu no kvalita ubytovania bola o to nižšia. Rozpadajúca sa skriňa a posteľ, do ktorej som sa mal problém zmestiť. Okná, cez ktoré fúka vietor a prechádza spev cigánskych rádií či zavíjanie zatúlaných psov spod okien, nerobilo tú najlepšiu predstavu o živote v Sofii. Ale ako sme v oblasti ubytovania pre architektov zvyknutý, bol to blok len pre erasmákov z technických fakúlt, čiže FA a SF. Ostatné fakulty dostali bloky, ktoré boli na tom lepšie a dá sa tam fungovať. Cena jednej izby je okolo 100€. Ale pozor cena sa share-uje. Čiže ak ste sám na izbe platí sa plná suma. Jedna rada: ak si študent FA alebo SF treba si hneď po príchode zistiť či máš alebo budeš mať spolubývajúceho, následne skontrolovať kvalitu izby a brať do úvahy, že do našej fakulty v Sofii je to autobusom asi 20 minút. Kvalita cestovania je možno prirovnať k obľúbeným číslam autobusov v BA ako 31, 39. Z týchto dôvodov sme zvolili čo najrýchlejší presun do centra mesta, kde sme našli cez agentúru ( s pomocou buddy a milých spolubývajúcich na bloku, ktorým sa tiež nepáči žitie v takom prostredí) byt za cenu okolo 120 € . Po nasťahovaní sme ihneď zistili, že to bolo to najlepšie čo sme urobili, pretože bývať v centre je samo o sebe úžasné a škola je veľmi blízko, takže chodenie tam ako na pokazený klavír sa mohlo začať.
Štúdium
Fakulta architektúry alias UACG nám prišla celkom podobná v porovnaní stou našou, aj keď obrovský 11. poschodový komplex je rozdelený na architektov a stavbárov. Čo je viac zaujímavé, že v škole fungujú služby ako: dvojposchodová jedáleň, bar s kuchyňou a pivkom ( áno v škole si môžete sadnúť , kúpiť pivko, hrať kalčeto či zahádzať šípky..), ale ako inak, všetko je umiestnené v bloku pre stavbárov. Vyučovanie začalo o kus neskôr, zo začiatku majú v tak veľkej budove asi problém s komunikáciou a nikto zo začiatku nevie nič. Snažili sme sa usporiadať si svoj rozvrh a predmety čo najrýchlejšie, ale darmo. Netreba však stresovať, všetko sa časom utrasie a nakoniec sa dá vybrať. Študijné oddelenie je ochotné komunikovať, čiže ani s grantom neboli žiadne problémy. Po usporiadaní rozvrhu sme si museli vybrať aj s predmetov, kde sa rozpráva bulharsky, takže po zapojení predstavivosti sa dá čosi rozumieť. Časom sa tento nezáujem o erasmáckych študentov zmenil na prílišný záujem a chodíme do školy skoro každý deň, niekedy však zbytočne, lebo učiteľ práve nie je v dosahu. Držíme sa však sloganu ” škola hrou“. Každopádne. Štúdium a plnenie úloh nie je však taká fraška, ako sa hovorí alebo môže zdať. Vyučujúci k nám pristupujú profesionálne a treba niečo aj nosiť na rôzne ateliéri, ktoré sú v ponuke.
Myslím, že je však už rad na to najlepšie čo môže našich ” nasledovníkov” zaujímať.
A to je život v Sofii.
Po prvých dvoch spoznávajúcich týždňoch prišiel hotový raj. Počasie v Sofii je neskutočne krásne aj v decembri pekne svieti slnko, len výnimočne prší alebo sneží. Lepšie povedané sneh je zatiaľ len tam kde má byť, čiže na pohorí, ktoré obkolesuje Sofiu a nazýva sa Vitoša. Je fascinujúce ako príroda v takom množstve zasahuje do centra a celého mesta Sofie. Obrovské množstvo parkov, či lesov asi 10 minút od najrušnejšieho centra alebo spomínané pohorie, kde sa dá navštíviť vodopád , jazero alebo ísť lanovkou na vrchol a to všetko je prístupné len použitím MHD. V akýkoľvek deň sa teda oplatí zobrať kamarátov alebo len fotoaparát a vyraziť tam, kde to každého najviac láka. Všestranné tváre prírody Sofie vám vyrazia dych a zapíšu do pamäti na večné časy. Avšak pozor na lacné vodky, ktoré môžu tieto spomienky napadať, a tej je tu ozaj veľa. Každý týždeň si na svojom facebook liste event nájdete program na nasledujúci týždeň. Hromada výletov, spojených s erasmákmi, ktoré ponúka skupina starajúca sa o nás, alebo vlastný program vám zaplní každý víkend. Požičanie auta alebo využitie bulharských cestovných agentúr vám poskytnú vynikajúce a lacné príležitosti navštíviť okolité krajiny, ľahko a bezpečne. Sem tam treba však cestovný pas. Množstvo národností a spoločných párty, začínajúcich kľudne o jednej hodine nad ránom vytvorí nezabudnuteľnú atmosféru pre každého študenta, ktorý si ide “oddýchnuť” na erasmus.
Mesto Sofia z hľadiska architektúry sa vám tu nebudeme snažiť predstaviť. Podľa nás je to mesto zväčša historicky zaujímavé, s novými modernými „kúskami“ architektúry, ktoré rozlične postávajú medzi tak rozrástlou komunistickou výstavbou. Avšak každý si môže urobiť vlastný obraz a postoj ku dielam, ktorých je tu k videniu veľa… Dúfam, že sme vystihli všetko, čo by pre pochybujúcich budúcich návštevníkov Bulharska mohlo zaujímať. Prajem veľa úspechov pri konkurzoch, držím palce a úprimne už teraz závidím nasledujúcim Sofianom 🙂
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.